Запровадження сучасних форм та методів навчання з охорони праці: крокуємо в ногу з часом, замислюємося про майбутнє

19-21 серпня 2014 року на базі ДП «Головний навчально-методичний центр Держгірпромнагляду України» відбувся семінар на тему: «Удосконалення навчання та перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб та під час професійної підготовки працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки».

У роботі семінару взяли участь представники багатьох підприємств та навчальних закладів, що здійснюють навчання з питань охорони праці, зокрема, ВАТ «Запоріжсталь», ВП «Южно-Українська АЕС» національної енергогенеруючої компанії, ВП «ДТЕК Бурштинська ТЕС», ПрАТ «ОТІС» (м. Київ), ПАТ «Маріупольський металургійний завод імені Ілліча», ТОВ «Агенство «ЛУКОМ-А-Україна» (м. Київ), ПАТ «АЗОТ» (м. Черкаси), ТОВ «Кузьминецький цегляний завод», ДЗ «Дніпропетровський інститут професійного розвитку і освіти», ТОВ «Центр сертифікації ТИСК ПЛЮС» (м. Харків), Обласного комунального навчально-курсового комбінату «Аграрник» (м. Кіровоград), КП «Київжитлоспецексплуатація», УКК (м. Київ), учбового комбінату «Славутич» (м. Київ), ТОВ «Учбово-експертний центр з охорони праці» (м. Маріуполь), НКК ПАТ «Прикарпаттяобленерго», ТОВ «НВК «Профцентр» (м. Київ), ТОВ «НВК Вектор» (м.Київ), а також експертно-технічних центрів Держгірпромнагляду України.

Потреба у проведенні цього семінару викликана необхідністю надання методичної допомоги у питаннях проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці та під час професійної підготовки працівників, а також необхідністю запровадження сучасних форм та методів навчання дорослого населення.

Перед учасниками семінару виступили провідні фахівці Держгірпромнагляду України, МОН України, Мінсоцполітики України, лабораторії професійного навчання на виробництві Інституту професійно-технічної освіти Національної академії педагогічних наук України, Інституту інноваційних технологій та змісту освіти МОН України, навчально-методичного кабінету профтехосвіти ГУ освіти і науки м. Києва, ДП «Головний навчально-методичний центр Держгірпромнагляду України», Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки та охорони праці, Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України, Університету менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України, інших центральних органів виконавчої влади, провідних наукових та методичних установ.

У виступах науковців знайшла відображення ціла низка питань, пов’язаних із певними проблемами та недоліками у сфері навчання з охорони праці.

З одного боку, вказувалося на те, що не всі керівники підприємств розуміють важливість навчання з питань охорони праці та недостатньою мірою мотивують до цього працівників.

З іншого боку, мова йшла про те, як зробити таке навчання справді якісним, привабливим, як уникати типових помилок, формального підходу до нього. Зокрема, велика увага приділялася особистості викладачів навчальних закладів, необхідності вдосконалення їх професійної майстерності, опанування ними сучасних форм роботи, що ґрунтуються на інтерактивних методиках.

У цьому контексті вказувалося на те, що потребує оновлення методика визначення змісту навчання з питань охорони праці, розглядалися нововведення у законодавчій і нормативно-правовій базі з питань охорони праці, сучасні вимоги до викладачів.

Багато говорилося про те, що професійна освіта повинна продовжуватися протягом життя, тому існує необхідність відкритого навчання працівників без відриву від виробництва.

Фахівці ПАТ «Маріупольський металургійний завод імені Ілліча», ВАТ «Запоріжсталь», ПрАТ «ОТІС» (м. Київ), Вінницького, Житомирського та Подільського ЕТЦ Держгірпромнагляду України поділилися досвідом методики викладання з організації навчання законодавчих основ у сфері охорони праці та організації спеціального навчання на підприємствах.

У ході семінару було проведено ряд тренінгових вправ і практичних занять. Серед іншого, вони були присвячені особливостям роботи керівника з підлеглими та профілактиці професійних стресів.

Відбулася розмова професіоналів з професіоналами: тих, хто навчає людей праці, і тих, хто працює над тим, як зробити таке навчання якіснішим і ефективнішим.

Учасниками семінару було надано пропозиції щодо удосконалення організації та методики навчання з питань охорони праці. Рішення семінару було направлено до Держгірпромнагляду.

На завершення всі учасники отримали матеріали семінару та відповідні сертифікати.